Kim jest neurologopeda i jak nim zostać?

Tak wiele osób ma wadę wymowy i inne problemy z tym związane. Wśród nich znajdują się zarówno dzieci, jak i dorośli. Obecnie pomoc mogą otrzymać nie tylko od logopedy, ale też od neurologopedy. Kim jest ten specjalista i co trzeba zrobić, aby nim zostać?

Kto to neurologopeda?

Neurologopeda to specjalista zajmujący się diagnozą i terapią zaburzeń mowy, języka oraz komunikacji, które są powodowane opóźnionym dojrzewaniem czy też uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Pomaga nie tylko dzieciom, ale również osobom dorosłym. Neurologopeda pomaga osobom z uszkodzonym ośrodkowym układem nerwowym, a także z dysfunkcją układu nerwowego. Praca neurologopedy jest odpowiedzialna i bardzo ważna dla społeczeństwa w każdym wieku. Wiele osób też marzy o tym, by specjalizować się właśnie w neurologopedii. Pytanie wobec tego jest następujące, czy chcąc pracować w zawodzie neurologopedy, trzeba ukończyć jakieś specjalne szkoły? O tym w poniższym akapicie. 

Czy studia podyplomowe neurologopedia są konieczne?

Osoba, która chce być neurologopedą, powinna ukończyć odpowiednie szkoły, głównie studia. Jeśli ktoś jest logopedą i ukończył studia logopedyczne pomagisterskie albo pięcioletnie studia magisterskie ze specjalnością logopedyczną, powinien jeszcze skończyć studia podyplomowe na kierunku neurologopedii. Ukończenie tego fakultetu da mu możliwość podjęcia pracy w placówkach zdrowia, ośrodkach specjalistycznych dla dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi, a także dla dorosłych, którzy mają trudności w komunikacji. Ponieważ naukę podejmują absolwenci studiów z zakresu logopedii, nie wymaga się od nich badań kwalifikacyjnych. 

Zawód neurologopedy nie jest łatwy. Wręcz przeciwnie i do tego bardzo odpowiedzialny. Neurologopeda prawie jak lekarz, pomaga osobom z problemami wymowy. Dzięki odpowiedniej terapii jest w stanie korzystnie wpłynąć na dany problem. Wiele zależy od ćwiczeń i chęci samego pacjenta. Jednak odpowiednie techniki i metody mają duży wpływ na jakość pracy nad wymową danej osoby. Dobrze, że zainteresowanie tym zawodem jest tak duże. Wiele osób potrzebujących otrzyma pomoc w odpowiednim czasie.