Chcemy poznać Pana Jezusa. Podręcznik z ćwiczeniami dla klasy 2 szkoły podstawowej. Część 2
Religia w klasie 2 podstawówki z ćwiczeniami – „Chcemy poznać Pana Jezusa. Podręcznik z ćwiczeniami… Część 2”
„Chcemy poznać Pana Jezusa. Podręcznik z ćwiczeniami dla klasy 2 szkoły podstawowej. Część 2” to podręcznik przeznaczony do nauczania religii rzymskokatolickiej na terenie całej Polski. Został przygotowany z zachowaniem praw biskupów diecezjalnych oraz w oparciu o wymagania nowej podstawy programowej z 9 czerwca 2018 roku. Dzięki temu nauczyciel otrzymuje spójne narzędzie dydaktyczne, a dziecko ma jasną drogę odkrywania treści wiary.
W praktyce podręcznik wspiera dzieci na etapie, w którym szkoła i dom stają się przestrzenią budowania relacji, bezpieczeństwa i zaufania. Właśnie dlatego w centrum prowadzenia katechez znajduje się tęsknota za Tym, który jest źródłem bezpieczeństwa, pokoju i miłości. To ważny kierunek wychowawczy, bo katechezy mają prowadzić do pogłębienia wiary i odpowiedzi serca na zaproszenie Jezusa.
Jeśli szukasz pomocy dydaktycznej, która naturalnie łączy treści biblijne z codziennym doświadczeniem dziecka, ten podręcznik z ćwiczeniami może być bardzo dobrym wyborem. Chcemy poznać Pana Jezusa. Podręcznik z ćwiczeniami dla klasy 2 szkoły podstawowej. Część 2 został zaprojektowany tak, aby nauka nie kończyła się na lekcji, lecz wracała do domu w formie zrozumiałej dla rodziców i opiekunów.
Zgodność z programem i przemyślana struktura katechez
Podręcznik posiada numer AZ-12-01/18-PO-1/21 i jest zgodny z programem nauczania nr AZ-1-01/18. Oznacza to, że treści zostały ułożone w sposób odpowiadający założeniom dydaktycznym oraz potrzebom uczniów. Całość została podzielona na dwie części, a omawiana pozycja stanowi „Część 2” z podziałem na rozdziały.
W tej części zaplanowano łącznie 63 jednostki lekcyjne. To pozwala realizować kolejne tematy w logicznym rytmie: od poznawania prawd wiary, przez ich rozumienie, aż po zastosowanie w relacjach z Bogiem, rówieśnikami i dorosłymi. Taki układ ułatwia dzieciom wprowadzanie poznanych treści w codzienne życie.
Ważnym elementem jest sposób prowadzenia katechez: scenariusz lekcji ma wspierać przyjęcie łaski wiary, otworzyć serce Jezusowi, rozbudzić miłość do Boga oraz kształtować postawę dziecka Bożego. Dzięki temu podręcznik nie jest tylko „zbiorem tematów”, ale narzędziem do prowadzenia całego procesu wychowawczo-religijnego.
Jezus Król Wszechświata i rola Ducha Świętego – czego uczą ćwiczenia?
W „Chcemy poznać Pana Jezusa. Podręcznik z ćwiczeniami dla klasy 2 szkoły podstawowej. Część 2” uczniowie poznają Osobę Jezusa Chrystusa – Króla Wszechświata. Równolegle podejmowana jest rola Ducha Świętego w budowaniu Królestwa Bożego. To zestawienie pomaga dziecku zrozumieć, że wiara dotyczy zarówno tego, kim jest Jezus, jak i tego, jak działa Boża moc w życiu ludzi.
Podczas poszczególnych katechez akcentowana jest bezinteresowna i bezwarunkowa miłość Boga. Najpełniej objawia się ona w umiłowanym Synu, który przychodzi na ziemię, by być blisko człowieka, roztaczać nad nim opiekę i stać się jego przyjacielem. Właśnie w tym obrazie dziecko ma odnaleźć sens wiary oraz poczuć, że Bóg jest obecny i troskliwy.
Konstrukcja tematów została zaplanowana tak, aby uczeń mógł zrozumieć, że Bóg przychodzi „by go zbawić”. Jednocześnie każdy temat zawiera odniesienie do Pisma Świętego oraz do doświadczeń dziecka z jego życia codziennego. Dzięki temu treści religijne stają się bardziej zrozumiałe i bliskie, a nie abstrakcyjne.
- Każdy temat łączy fragment Pisma Świętego z sytuacjami z życia codziennego ucznia.
- Ćwiczenia i zadania pomagają utrwalić wiedzę oraz pogłębić Bożą naukę.
Wskazówki dla rodziców i różnorodne zadania na lekcji
„Chcemy poznać Pana Jezusa. Podręcznik z ćwiczeniami dla klasy 2 szkoły podstawowej. Część 2” oferuje rozwiązania, które wspierają współpracę szkoły z domem. Każda katecheza zawiera list skierowany do rodziców i opiekunów. Znajduje się tam informacja o materiale zrealizowanym podczas lekcji, zadaniach wykonanych przez dziecko, a także o aktywnościach i postępach ucznia.
Taka forma komunikacji ułatwia rodzicom prowadzenie dziecka do Pana Jezusa. Zamiast zgadywać, co było na religii, opiekunowie dostają konkretny obraz tego, jak wyglądała praca i jak można ją kontynuować w domu. To szczególnie ważne w klasie 2, gdy dziecko potrzebuje wsparcia dorosłych w budowaniu nawyków i zaufania.
W podręczniku zastosowano również różnorodne zadania, które mają pomóc w poznawaniu i pogłębianiu Bożej nauki. Dla ułatwienia zadania zostały oznaczone kolorowymi ikonkami, dzięki czemu uczeń szybciej rozpoznaje typ aktywności, a nauczyciel sprawniej prowadzi zajęcia.
Do tego przygotowano zestaw katechez okolicznościowych, które można wykorzystać w odpowiednim okresie liturgicznym. To daje elastyczność w planowaniu pracy i pozwala dopasować treści do bieżącego rytmu roku szkolnego i kościelnego.
Dane techniczne – cena i identyfikacja produktu
Jeśli chcesz szybko sprawdzić najważniejsze informacje o książce, poniżej znajdziesz dane techniczne. Dzięki nim łatwiej dopasować podręcznik do zamówienia i potrzeb klasy.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| SKU | 9ac0b6a2de03 |
| Cena | 13.5 zł |
| Tytuł | Chcemy poznać Pana Jezusa. Podręcznik z ćwiczeniami dla klasy 2 szkoły podstawowej. Część 2 |
| Przeznaczenie | Religia rzymskokatolicka, klasa II szkoły podstawowej |
| Numer podręcznika | AZ-12-01/18-PO-1/21 |
| Zgodność programowa | AZ-1-01/18; nowa podstawa programowa z 9 czerwca 2018 roku |
| Liczba jednostek lekcyjnych | 63 jednostki lekcyjne |
Dlaczego to dobry wybór do nauczania w klasie 2?
W edukacji wczesnoszkolnej liczy się czytelność, regularność i bliskość treści. Ten podręcznik z ćwiczeniami został przygotowany tak, aby dzieci mogły stopniowo rozumieć, kim jest Jezus i jaką rolę w życiu wierzących pełni Duch Święty. Jednocześnie materiał prowadzi do zrozumienia, że Bóg jest blisko i działa z miłością.
Warto też zwrócić uwagę na to, że struktura katechezy „ułatwi dzieciom wprowadzenie poznanych prawd wiary w relacje z Bogiem, rówieśnikami i dorosłymi”. To podejście przekłada się na wychowanie w postawie dziecka Bożego, a nie tylko na przyswojenie faktów. Dzięki temu nauka religii ma sens również społeczny i emocjonalny.
Jeśli szukasz materiału, który naturalnie łączy Pismo Święte z codziennym życiem oraz daje wsparcie rodzicom, Chcemy poznać Pana Jezusa. Podręcznik z ćwiczeniami dla klasy 2 szkoły podstawowej. Część 2 spełnia te oczekiwania. W dodatku przemyślany podział na jednostki lekcyjne oraz katechezy okolicznościowe pomaga prowadzić zajęcia w rytmie całego roku.